Závislosť od internetu sa dá liečiť. Cieľom liečby však nie je úplná abstinencia ako pri alkohole, drogách či gamblingu, ale obmedzenie, resp. kontrolované používanie internetu. Ako najefektívnejšia liečba sa ukazuje psychoterapia, najmä kognitívno-behaviorálna terapia, alebo kombinácia psychoterapie a farmakoterapie.
Ak je závislosť už rozvinutá (v teste IAT výsledok „ťažká závislosť“), závislý si neporadí sám a potrebuje vyhľadať pomoc odborníka. (prelinkovať na kontakty na odborníkov)
I keď množstvo ľudí, najmä mladých, nespĺňa kritériá na klinickú závislosť od internetu, patria k ohrozený skupinám. To znamená, že spôsob používania internetu už významne vstupuje do ich života a obmedzuje ich. V takomto prípade je namieste uvedomenie si tohto stavu a pokus o nápravu.
Tu sú tipy, ako obmedziť nadmerné internetovanie:
- V prvom rade sa treba sa zamyslieť nad tým, čo nás vedie/núti sadnúť si k počítaču/mobilu/tabletu a pripojiť sa k internetu. Častým spúšťačom sú prokrastinácia (chorobné odkladanie povinností), nedostatok sociálnych kontaktov, problémy vo vzťahoch, či v práci, alebo aj nuda. Až keď si poctivo zodpovieme, čo je spúšťačom nášho internetovania. môžeme uskutočniť ďalšie kroky.
- Ďalším krokom je zmena denného režimu. Čas, ktorý obvykle strávime online, treba zmysluplne nahradiť a vyplniť inou aktivitou. Tu sa otvára priestor na oprášenie aktivít, ktoré sme obľubovali pre obdobím intenzívneho internetovania. Pomáha, ak si urobíme zoznam našich príjemných, obľúbených aktivít, ktoré sme v poslednom čase zanedbávali a nesúvisia s internetom. Dôležité je všetky aktivity si naplánovať a začať po malých krokoch. Ak by sme totiž skončili s internetovaním príliš naraz, bez dostatočnej prípravy a podpory blízkeho či terapeuta, vystavujeme sa vysokému nebezpečenstvu zo zlyhania (prelinkovat slovo zlyhanie na relapsy)